‘Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen tutuklandı

‘Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen tutuklandı

YurtHABERLER  – Akademisyen Hifzullah Kutum, “Yaşasın Kürdistan” paylaşımı nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. Kutum, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açığa alındıktan sonra polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Elazığ’da Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünde araştırma görevlisi olan Hifzullah Kutum, sosyal medya hesabından “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı yaptığı gerekçesiyle Rektörlük tarafından açığa alınmış ve dün (5 Kasım) sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, emniyetteki işlemleri tamamlanan Kutum, önce Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na ardından tutuklama talebiyle Elazığ 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Kutum, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı.

Av. Aktar’dan tepki

Kutum’un tutuklanmasına sosyal medya hesabından tepki gösteren Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Bir tweet nedeniyle tutuklama olur mu? Aslında olmaması gerekir. Ama Kürdistan yazarsanız tutuklanırsınız. Fırat Üniversitesi’nde akademisyen olan Hifzullah Kutum tweet nedeniyle tutuklandı. Söylenecek tek şey var: Yine yeniden ‘Kürdistan’” dedi.

“Kürdistan demek suç değil”

Tutukluma kararına tepki gösteren Kutum’un avukatı Mehdi Özdemir, müvekkilinin sarf ettiği “Kürdistan” demenin suç olmadığı ve bunun düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

Kürdistan tanımı, tarihsel ve toplumsal açıdan hem coğrafi bir terim hem de politik bir kavramdır. Kürdistan kavramı nedeniyle yapılan soruşturma ve ardından gelen tutuklamanın hukuksuzdur. Son dönemde Kürdistan kavramı üzerinden kutuplaştırma yaygınlaştırıldı. Toplumdaki kutuplaşan siyasi atmosfer, ayrıştırıcı dil, ayrımcı muameleler Kürt kimliğini ve Kürdistan kavramına yönelik gittikçe derinleşmektedir. Hukuki meşruiyeti olmayan ve suç teşkil etmeyen ifadeler nedeniyle müvekkilimin tutuklanması hukuka aykırıdır.

Kaynak  : Sendika.Org

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
SANKO

SANKO

Temmuz 25, 2023, Yorum yok SANKO
SANKO

SANKO

Temmuz 13, 2023, Yorum yok SANKO

Haziran 26, 2023, Yorum yok
SANKO

SANKO

Haziran 26, 2023, Yorum yok SANKO